fbpx
MenüüMENÜÜ

Emadele. Emadusest. Ausalt

Kui Naine saab emaks, siis öeldakse, et ta sünnib uuesti. Tundub, et see nii on, sest algab uuesti õppimine läbi koos kasvamise. Elu elades saame tegelikult päriselt aru, kes me oleme ja õpime enda kohta väga palju. Emana Sa koged kõike: õnnetunnet, kurbust, armastust, pettumust, rõõmu, viha, soojust, hellust, nõrkust, jõudu….jne.  Seda kõike kogeda ja tunda on õige, igasugused emotsioonid on lubatud ja neid on õigus kogeda ning tunda. Ka eksimused on lubatud võitude kõrval ja see ei vähenda kuidagi Sinu täiuslikkust. Sa oled emana alati armastatud, piisav ning täiuslik. Elades me kipume andma endale hinnanguid, kipume sildistama, arvustama. Mind kõnetas hiljutises Tanel Jäppineni rahumeelsuse väljakutses öeldud sõnad, et vanemana tuleks lõpetada enda ja ka laste sildistamine ja arvustamine. Et me võtaksime vastu elu nii nagu on, iseennast nii nagu oleme ja lapsi nii nagu nad on. See ei tähenda seda, et me lepime sellega, mis on ja me ei taha kunagi olukorda parandada. Aga igasugune areng algab aktsepteerimisest. Emana kogeme päevas  palju armastust ja rõõmu ning ka olukordi, millega vahel kuidagi toime ei tule, võime kergelt häält tõsta ja olla ärritunud.  On eksimusi, mis tulevad, niikuinii tulevad. Vahel tulevad need lihtsalt magamata ööst või kuhjunud täitumata ootustest, või hoopis murest lapse ees. Aga Sa oled ikka täiuslik, soovitud ja armastatud. Sa oled emana täiuslik ka siis, kui su laps ei ole unegraafikus, kui su kodu on sassis, laps veel ei käi potil (kuigi lähikond teeb vihjeid, et juba võiks), sinu tehtud söök vahel ei kõlba, kui otsustad mitte imetada, tahad üksi vahel olla või sul ei ole kõigele vastuseid  jne jne.

Emana oled Sa võimas. Emana ärkab Sinus tegelikult suur inspiratsioon, seda tuleb õppida ainult märkama. Sa oled kandnud last oma kehas kuid, olnud üleval  vajadusel öid ja päevi, kui vaja magad öösiti kasvõi püstijalu, Sa musitad pisikesi varbaid, pühid ära pisaraid. Tuttavad on hetked, kui  Su peale oksendatakse, isegi pissitakse või kakatakse ning Sa oled võimeline käima pesus rekordkiirusel.

Mul on varasemalt jäänud netiavaruses silma üks sügav tekst, mille lisaks veel siia juurde, kahjuks ei tea autorit. Aga sõnad on ilusad ja sügavad.

***

“Kui ema ütleb, et on väsinud, siis see on kõik mida ta mõtles!
Ta ei öelnud, et tahab maha jätta lapsi ja unustada, et nad on olemas.
Kui ema ütles, et tahab olla omaette, siis see on kõik mida ta mõtles!
Ta ei öelnud, et tal on kahju olla ema ja emadus oli viga tema elus.
Kui ema ütleb, et ta vajab abi, et asjad korda saada, siis just seda ta mõtles!
Ta ei räägi, et on võimetu ja ei saa hakkama oma elus.
Kui ema teeb õhtusöögiks nuudleid, ei tähenda see, et ta iga päev teeb nuudleid ja et tal on laps, kes ei tunne köögi- ja juurvilju.
Kui sa saabud oma ema majja ja näed segadust, ei tähenda see seda, et iga päev on see maja selline.
Kui ema ütleb, et ta tahab oma sõpradega välja minna, siis see on kõik mida ta mõtles!
Ta ei taha minna tagasi, et olla vallaline ja mitte ema ja nagu tal poleks mingit vastutust.
Kui ema ütleb, et on mures ja kardab, siis seda ta ka mõtles.
Ta ei öelnud, et kõhkleb ja veel vähem on ta argpüks.
Kui sa kuuled oma ema karjumas, siis see ei tähenda, et ta lihtsalt karjub, ilmselt sa ei kuulnud, et ta on 3000 korda normaalselt rääkinud.
Kui sa näed, et ema on närviline ja hullumeelsuse äärel, siis see ei tähenda, et ta iga päev sellises olukorras on.
Kogu asjal on olemas teine pool, ära mõista kellegi üle kohut kui sa ei mõista ja ei näe kogu konteksti ning ei saa olukorrast aru, veel vähem mõista kohut ema üle, kes annab iga päev oma elu, et elada kellegi teise elu, mida ta mõistab, et see on kõige tähtsam kogu maailmas!
Maailmas pole ühtegi inimest, kes saaks anda kõik ja armastada nii, nagu teeb seda Ema.
Ja nad kõik väärivad vähem hukkamõistmist, rohkem mõistmist!”

***

Sina, Ema, kes Sa seda postitust loed, pane endale käed korraks ümber ja tee endale suur suur kalli, tea, et Sa oled äge Ema!

Instagramis alati värsked mõtted!

 

@peredokumentaal_elikahunt

#elikahuntphotography

Fotograafiaga seotud lood ja teadmised otse Sinu postkasti. LIITU UUDISKIRJAGA!